2012. augusztus 29., szerda

8. Bejegyzés: Ajánló: Death Note

Anime ajánló: Death Note

Ezen bejegyzésben a nagy sikernek örvendő Death Note című, közel negyvenmilliós rajongótáborral rendelkező Anime sorozatot nemcsak Anime rajongóknak, hanem gyakorlatilag mindenkinek ajánlom, hiszen – kiindulva az elmúlt évek tapasztalatából – elég sok embernek ajánlottam ezt, olyanoknak is, akik nem szeretik ezeket, de aki elkezdte, nem bírta abbahagyni, és sosem bánta meg, hogy nekikezdett.
A sorozat első formájában Manga-ként (képregény) látta meg a napvilágot, melynek Japánban nagy sikere lett, olyannyira, hogy még abban az évben meg is filmesítették kétszer két óra 15 percben. A film megnézését elsőként nem ajánlom, mert egyrészt sehol nincsenek benne olyan jól és remekül összevágott jelenetek, mint az Anime-ben, másrészt le van butítva. Aki persze ragaszkodik az élőszereplős filmhez, nézze meg, de egyrészt sok magyarázat kimarad belőle, másrészt sokkal gagyibb. A két főszereplő és a sok-sok mellékszereplő az Anime-ben olyan pazarul van ábrázolva, hogy azt tanítani kellene, neves művészek adták bele minden tudásukat a megalkotásukba. Utánuk látni a filmet, hát… Jót röhögtem.
Mindenesetre a film után jött csak az Anime verzió, és ez hozta meg neki a jól megérdemelt világsikert. Lemásolni nem tudták, képtelenség, ez nemcsak az audiovizuális világban különleges, de még az Anime-k összetett világában is remekmű.
Ez a bejegyzés már nem az első verziója ezen Anime bemutatójának. Mindig megpróbáltam rövidre fogni, sose tudtam, mivel ez a sorozat nagyon komplex, nagyon jól össze van rakva, és tekintve, hogy mennyire kacifántos a történet, teljes mértékben hibátlan.
Mint említettem kicsivel feljebb, ezt a sorozatot azért ajánlom mindenki figyelmébe, még azokéba is, akik nem szeretik az Anime-ket, mert egy olyan lebilincselő krimi-akció-dráma sorozatot tár elénk, amit soha az életben nem felejtünk el. Nekem öt éve a kedvencem, lesöpört minden filmet és Anime-t, amit eddig láttam, és minden évben egyszer-kétszer végignézem, ahogy most is tettem, és még kábé a nyolcadik végignézésre is találtam benne új dolgokat.

A sorozat 37 részes, részenként körülbelül 25 perc, tehát egy 15 és fél órás olyan szórakozást kapunk, melyet egy hétvégén végig lehet nézni (ajánlott is, hogy még benne maradjunk a logikai sodrásban, mert bonyolult és könnyen el lehet veszteni a fonalat) és sokadszorra mondom, nem lehet elfelejteni.

Nézzük meg a sorozat nyitó jelenetének leírását röviden, mely elindít egy szép kis lavinát.

Adott egy 17 éves fiatal srác, amolyan zsenigyerek, Yagami Light, aki ráadásul macsó kinézetével bármely lányt levesz a lábáról. Az iskolai versenyeket röhögve megnyeri, semmi nem kihívás számára. Értékrendje szerint a világ romlott, kifogásolja hogy a bűnözőket nem büntetik meg kellőképpen, erőszakoskodókat felmentenek, gyilkosokat csak pár évre ítélik, rablók meg csak kapnak egy ejnye-bejnye jelzést. És ez Light-ot nagyon dühíti…
Egy napon, az iskolában ülve látja, hogy valaki egy könyvet dob az udvar füvére. Light néz értetlenül, majd a szünetben lemegy érte. A Könyv, illetve füzet, neve Death Note, vagyis Halállista. Light röhög egy nagyot, azt hiszi ez egy vicc, és visszateszi. Ám pár lépés után visszasétál és mégis felveszi. Kinyitva újra röhög egy nagyot, hisz nyomban találkozik egy „Használati Utasítással”, melynek első pontja úgy szól, hogy akinek ebbe a könyvbe beírják a nevét, és közben az arcára gondol az író, akkor a leírt személy 40 másodpercen belül szívrohamban meghal. Ám a utasítássorozat itt még nem áll meg. A név leírása után újabb 6 perc 40 másodperc áll rendelkezésre ahhoz, hogy a halál részleteit leírjuk. (A többi szabályt villanásnyi ideig mutatják az epizódok közepén, körülbelül húsz oldalnyi van). Light tovább röhög az egészen, majd otthon épp élő adást néz, melyben egy túszejtő beszabadult egy iskolába és mindenkit sakkban tart, a rendőrség tehetetlen. Light úgy gondolja, leteszteli a könyvet, majd a bűnöző – mivel nevét és arcát közzétették – nevét beírja, miközben az arcára gondol. Majd elkezdi számolni a másodperceket…
A 40. másodperc után pedig nem sokkal a bemondó élő adásban közli, hogy a túszejtő összecsuklott és meghalt…
Light megrémül, de mégis megbabonázódik az eset láttán. Úgy dönt, még egy tesztet hajt végre, ezúttal egy erőszakoskodón, akik egy lányt akarnak megerőszakolni az utcán. Mivel a férfi nagyképűen bemutatkozik a lánynak, ezt Light ki is használja, majd leírja a nevét balesetként. És bumm, egy kamion el is csapja a férfit…
Light – miután túltette magát azon, hogy megölt két embert – elkezdi nevekkel megtölteni a füzetet, elégtételt véve mindazokon, akiket nem büntettek meg kellőképpen, kezdve híres maffiavezérekkel, körözött bűnözőkkel, mindenkivel, akinek csak az adataihoz hozzáfér a TV-ben és újságokban, interneten.
Ám a könyvnek – természetfeletti erejéből kifolyólag – felbukkan a gazdája, aki nem más, mint egy Halálisten, a neve Ryuk. Light halálra rémül, majd Ryuk közli vele, hogy a könyv az övé, csak ledobta a földre és most Light-hoz tartozik.
Light megrémül, és azt hiszi, a Halálisten el fogja vinni a lelkét, de az csak röhögve közli, hogy tetszik neki, ahogy Light irtja az embereket a könyvvel és azért jött, hogy szórakozzon. Még annyit tesz hozzá, hogy ha Light lemond a könyv tulajdonjogáról, elveszti az emlékeket, de amint újra megérinti a könyvet, azok visszatérnek, valamint a Ryukot senki nem látja és hallja, csak az, aki már egyszer megérintette a könyvet. Továbbá Ryuk teljes mértékben semleges, hatalmas beszólásai vannak, nem segít Light-nak, de a kérdésekre válaszol… persze csak amelyikre akar…
Light tovább folytatja tömegmészárlását…
Nem sokkal később a rendőrség felfigyel arra, hogy tömegével halnak meg ismert bűnözők, mindegyik szívrohamban, ráadásul a világ minden tájáról. Ezért hát összehívnak egy nemzetközi találkozót, ahol mindenki tanácstalanul áll az eset előtt. Egyikük úgy véli ez véletlen, mások azt állítják, ez gyilkosság. Így vagy úgy, de abban mindenki egyetért, hogy a láthatatlan gyilkossal (akinek ekkor már az interneten a Kira becenevet adták) nem tudnak mit kezdeni. Mígnem egyikük felveti, hogy nincs más választás, meg kell kérniük az „L” nevű titkos szuper nyomozót, aki eddig minden bűnesetet felderített. A gond azonban az, hogy ő csak azokat az eseteket vállalja el, amik érdeklik. Szerencsére egy Watari nevű öregen (az egyetlen ember, aki kapcsolatba léphet L-lel) keresztül L máris részt vesz a konferencián egy laptopon keresztül, torzított hangon beszélve. Rögtön közli, hogy átveszi a nyomozást, és mivel L-t még soha senki nem látta, ezért komolyságát kihangsúlyozva másnap élő adásban kihívást közöl Kira felé, mondván, hogy el foglak kapni.
Azonban Kira-nak, vagyis Light-nak ez nagyon nem tetszik, ekkor már kezdi magát egy új világ istenének képzelni, így hát előkapja a könyvet, és szépen belekarcolja az eddig sosem látott nyomozó nevét, mely Lind L Tailor. Majd önelégülten vigyorog…
Mígnem megjelenik L igazi jele és félelemmel vegyes hangon közli – persze élő adásban, tömegekkel a kivetítők előtt – torzított hangon arc nélkül, hogy most már elárulhatja, hogy az, akit épp megölt az csak egy halálra ítélt bűnöző volt, az igazi L él és virul és máris tudja, hogy Kira anélkül is tud ölni, hogy bárkihez egy ujjal is hozzáérne. Mi több, L azt is közli, hogy az adásra azt mondták, világszerte sugározzák, de csak Japán egyik tartományában tették ezt, így L máris tudja, hogy Kira hol van, és ígéri, nemsokára elkapja. Light lezsibbad a képernyő előtt, közben Ryuk szétröhögi magát. Ebből következően máris elindul egy nagy csata egy gyilkos és egy szuper nyomozó közt. Kira-nak meg kell tudnia L igazi nevét és látni az arcát, L pedig zsenialitásának köszönhetően egyre közelebb jut Light-hoz, és már annyira megszorongatja, hogy egyre hajmeresztőbb dolgokat művelnek.
E kis jelenet mindössze az első két epizódot meséli el nagy vonalakban, ki lehet találni, mi minden zajlik 37 részen keresztül :)
A sorozatban tömegével vannak hipercsavarok, döbbenetesen szép jelenetek, kórussal megtűzdelt zenék, szőrállító jelenetek, és elképesztő történet.

Pár szó a karakterekről:

Yagami Light/Kira: a sorozat fő agytrösztje, a macsó egyetemista, akinek az IQ-ja kiveri a biztosítékot. Az ő kezébe került Death Note és a szabályokkal való játék adja meg a sorozat lendületét. A sorozat elején még ideális világra törekvő egyetemistaként kissé megszédül, mikor a nagy hatalmú Death Note a kezébe kerül, de később már semmitől nem riad vissza. Fő célja megtudni L igazi nevét, hogy megölhesse. Ám ez nem olyan egyszerű ám… 



Ryuk: Halálisten, Light „partnere”. Óriási beszólásokat ejt, nem érdekli semmi, csak az emberek világában az alma, de az nagyon. Mivel senki nem látja őt (csak az, aki megérintette a könyvet), Light kihasználja a passzivitását és az almával zsarolja időnként.




L/Ryuzaki: a sorozat másik agytrösztje, Light szöges ellentéte, mégis rengeteg közös dolog van bennük. Folyamatosan édességet eszik és kávét cukroz sziruposra. Míg Light igyekszik megtudni L igazi nevét, hogy megölhesse, addig L gyanakszik Light-ra, hogy ő lehet Kira, és lépten-nyomon megszorongatja. Kettejük párharca pazar, két zseni egymás ellen, gondolkodásuk ábrázolása a sorozatban kiváló beállításokkal és zenékkel felejthetetlen.


Yagami Soichiro: Light apja, aki történetesen a japán rendőrfőnök, és nem tudja, hogy kicsi fiacskája tömeggyilkos.







Amane Misa: Ahol feltűnik a nő, ott legtöbbször a probléma is. Ez most sincs másként, Misa-Misa, a divatmodell, az elragadó teremtés is hozzájut egy Death Note-hoz ami egy másik Halálistenhez tartozik, és mindent megtesz, hogy találkozzon Kira-val, mi több, neki megvan a „Halálistenek szeme”. Imádni való karaktere ellenére kapásból öl, imádja Light-ot, és ketten együtt kivégezhetik L-t, ha L teljesen hülye lenne, de korántsem az…



Rem: Misa Halálistene, Ryuk nemtörődömségével szemben Rem kimért, és óvja Misát a bajtól, mert bizony Misa nyakig abba kerül, mikor szembeszáll a zseni nyomozóval…





Matsuda: A Kira elleni nyomozás egyik tagja, nem túl fényes eszű, imádja Misa-t, és sokszor kotnyeleskedik.














Aizawa: Az egyetlen családos rendőr a nyomozásban, remek és erős karakter.









Takada Kyomi: Kira szóvivője, remek karakter, kimért, és mikor megtudja, hogy Light, a régi osztálytársa nem más, mint Kira…






Near: Ő csak később kapcsolódik a nyomozásba, míg L mindig édességet zabál, addig Near játékokkal játszik. Az ő IQ-ja is kiveri a biztosítékot… 














Mello: ez fantasztikus karakter, mindig csokit ropogtat, az ő IQ-ja is repeszti a falakat, ráadásul ő még az erőszakos eszközöktől sem riad vissza, hogy megvalósítsa célját.





Ezen karakterek mellett szót kellene ejteni a nyomozás másik tagjairól, de karaktereik eltörpülnek a fentiek mellett. Watari kivétel, ő az egyetlen, aki kapcsolatba léphet L-el, vagyis Ryuzaki-val.

Zenék: Hallani kell… Íme egy-két példa:






Opening és Ending:






Mint mondtam, a sorozat tele van meglepetésekkel, szerelem is akad benne (kis Bonnie és Clyde stílusban), akad néhány lövöldözés és autós üldözés is, valamint a legerősebb motívum a történetvezetés. Ahogy Light kihasználja a Death Note szabályaiban rejlő előnyöket, míg L megpróbál rájönni, ki Kira valójában és sejteni kezdi, megszorongatva ezzel Light-ot és később Misa-t is, az elképesztő. Fordulat fordulat hátán.

Egy szó mint száz: a Death Note egy audiovizuális tömény élvezet, és garantálom, hogy aki nekikezd, legyen Anime rajongó vagy sem, nem fogja megbánni :)

2 megjegyzés:

  1. Nagyon jó kis ismertető lett, gratula Ladis!
    Viszont én a helyedben kitennék az elejére egy figyelmeztetést a spoilerveszélyre, hogy aki most kezdene bele, annak ne spoilerezd le a történetet későbbi részleteit. :)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszi :) Figyeltem rá, éppen ezért csak keveset tettem bele, annyit, hogy még maradjon 98/100 feldedezhető titok ;) Vagyis bőven van elég, hogy az ember állát a padlón rezegtesse :) Amúgy hihetetlen, hogy még mindig akkorát üt ez a sorozat ennyi megnézés után is, hogy nem igaz :)

      Törlés